Centrul de Resurse pentru participare publică

Ne-am înființat în 2006 din convingerea că deciziile publice trebuie luate participativ. Adică, primarul, ministrul, directorul de școală – sau oricine are putere de decizie – trebuie să-i asculte pe oameni atunci când ia o decizie.

Prin participare publică înțelegem procesul prin care cetățenii și organizațiile:

  • își exprimă nevoile și dorințele
  • își apără interesele și drepturile
  • contribuie la elaborarea politicilor publice și la luarea deciziilor publice
  • reacționează și cer socoteală oficialilor și instituțiilor publice

iar instituțiile publice și cei care le populează:

  • consultă cetățenii și organizațiile atunci când dezvoltă politici și iau decizii
  • țin cont de ceea ce spun oamenii
  • folosesc expertiza din comunitate

Pentru a contribui la o guvernare ca cea de mai sus, misiunea pe care ne-o asumăm este ca împreună cu cetățeni, organizații și comunități să construim zi de zi o lume justă, echitabilă și solidară în care vocile oamenilor sunt centrale în luarea deciziilor.

Echipa CeRe

Oana Preda

Director

oana@ce-re.ro

Lavinia Chiburțe

Coordonator Proiecte

lavinia@ce-re.ro

Silvia Boeriu

Coordonator comunicare

silvia@ce-re.ro

Flavia Preda

Coordonator Proiecte

flavia@ce-re.ro

Ana Marinescu

Manager financiar

ana@ce-re.ro

Elena Buruiană

Asistent Manager

elena@ce-re.ro

Magda Cristescu

Asistent Manager

magda@ce-re.ro

Dani Prisacariu

Organizator Comunitar

dani@ce-re.ro

Voluntari

Ioana Popa – Forever Voluntar CeRe
ioana@ce-re.ro

Ionuț Codreanu – Povestitor CeRe Voluntar
Ionut.codreanu@ce-re.ro

Vlad Bolocan – Voluntar CeRe

Board

Mircea Toma

Sorina Bunescu – Duță

Vintilă Mihăilescu

Cine ne susține

CeRe are trei categorii de donatori:

Companii.

Acestea sponsorizează CeRe pe baza unor contracte de sponsorizare, fie pentru activități precise propuse de noi fie, în general, pentru activitatea organizației.

Între sponsorii care au susținut CeRe în 2016 și 2017:

  • Enel Servicii Comune
  • Enel Distribuție Muntenia
  • Enel Distribuție Dobrogea
  • Enel Distribuție Banat
  • Point Public Affairs
  • Urban Ambitions
  • M&G Consult Media
  • Triskuel Consulting
  • Qluster Projects & Strategies

Donatori individuali.

Oameni care lunar sau ocazional fac contribuții, fie pentru o activitate sau un program anume, fie, în general, pentru activitatea CeRe.

În 2016 și 2017 am avut aproximativ 220 de donatori individuali. Sunt cei care vin la evenimentele Cercului de donatori, sau cei care donează online, la Swimathon sau la alte evenimente de strângere de fonduri.