București, al cui ești?

Lucrăm împreună pentru o Europă verde, competitivă și incluzivă”.

I-am întrebat pe membrii câtorva grupuri civice, care se implică pentru ca orașul să devină un mediu mai sănătos și mai prietenos cu oamenii – “Al cui e Bucureștiul?”, dar și care le sunt frustrările legate de lipsa de reacție a autorităților de a rezolva problemele importante pentru comunități și ce îi motivează să meargă mai departe, să-și ofere voluntar timp și energie, pentru a ne fi mai bine și nouă, tuturor locuitorilor acestui oraș.

Găsiți în continuare informații despre activitatea civică a Grupului de Inițiativă Civică Lacul Tei, care se implică în rezolvarea problemelor din cartier, cu o atenție deosebită acordată situației parcului Circului. 

Vă așteptăm la “Târgul de inițiative civice” pe care îl organizăm pe 14 octombrie, între 10.00 – 17.00, la Green Hours jazz-café (Calea Victoriei nr. 120), pentru a-i cunoaște pe oamenii din grupul Grupul de Inițiativă Civică Lacul Tei, dar și pe cetățenii din alte grupuri de inițiativă bucureștene.   

Al cui e Bucureștiul? 

Pe termen lung, Bucureștiul se transformă într-o arenă pentru plantele invazive, care sfidează cu brio un climat deșertic, și pentru gândacii ce par să supraviețuiască oricărui război nuclear. Dar acum, cine se poate lăuda cu adevărat că Bucureștiul îi aparține? Cu siguranță, acesta este un mister, poate fi rezumat mai ușor prin a ne întreba al cui nu este Bucureștiul:

Bucureștiul nu este al cetățenilor implicați, care își doresc lucrurile de bază și nu primesc satisfacție.

Nu este al vecinilor cu copii, care văd cu tristețe cum cei mici migrează către țări străine pentru un trai mai bun și mai sigur.

Nu este al iubitorilor de natură, care părăsesc orașul în căutarea unor locuri cu poluare redusă și mai mult spațiu verde.

Nu este al celor care lucrează de acasă, oameni rari în oraș, care ies ca la muzeu.

Nu este al celor cu dizabilități sau al celor la vârsta a treia, care se luptă într-un oraș inaccesibil și neprietenos.

Nu este al zecilor de mii de imigranți și expați, care nu au cuvânt de spus în deciziile majore, neavând drept de vot.

Dacă nu te regăsești în niciuna dintre aceste categorii, este posibil ca Bucureștiul să fie, într-adevăr, al tău. Și în acest caz, te îndemnăm să îl împărtășești cu noi. Promitem că nu-l vom strica, dorim doar să facem din el un oraș modern, cu infrastructuri pregătite pentru viitor, spații verzi răspândite uniform, care respectă normele europene, accesibil și primitor, un oraș deschis și civilizat, în care autoritățile răspund la nevoile reale ale cetățenilor și prevăd problemele viitoare.

Care sunt subiectele pentru care se implică grupul?  

Grupul de Inițiativă Civică Lacul Tei se implică activ în rezolvarea problemelor din cartier, cu o atenție deosebită acordată situației parcului Circului. Un exemplu elocvent al angajamentului nostru este abordarea infrastructurii de irigare din parc. Am luat inițiativa de a semnala repetat această problemă autorităților locale. An de an, am trimis adrese către ALPAB, am participat la audiențe și am invitat conducerea parcului în incursiuni în zona afectată. Cu toate acestea, ne-am confruntat cu scuze creative din partea autorităților.

Fie că era vorba de bugete insuficiente, de condițiile de secetă, de lipsuri de personal sau de imposibilitatea de a face noi angajări, fiecare solicitare a fost amânată sau a întâmpinat obstacole. Din păcate, aceste întârzieri au dus la consecințe neplăcute: iarbă uscată, copaci în pericol de uscare și, în final, o imagine dezastruoasă a parcului, care nu mai pare a face parte din inima orașului, ci dintr-un deșert.

Cu toate acestea, grupul nostru nu renunță și rămâne dedicat aducerii schimbărilor necesare în parc și în comunitatea noastră. Ne propunem să continuăm presiunea asupra autorităților pentru a asigura o îngrijire corespunzătoare a parcului și pentru a restabili frumusețea și vitalitatea sa. Împreună, putem face ca parcul să strălucească din nou și să fie un loc de mândrie pentru toți locuitorii orașului nostru.

Ce rezultate ați obținut în urma interacțiunilor cu autoritățile publice și cu comunitatea locală? 

Proiectele noastre pentru îmbunătățirea comunității includ reabilitarea Aleii Județului, obținerea posibilității de parcare pe Bulevardul Lacul Tei, readucerea la Parcul Circului a celor 11.000 de metri pătrați dați în gestionare Circului de Stat, repararea scărilor care duc către lac și a sistemului de irigare, instalarea unui aerator pe lac și asigurarea alimentării cu apă în urma finalizării studiului privind cauzele scăderii nivelului apei în lac, precum și amplasarea ansamblului de statui în onoarea Prințului Rainier de Monaco în afara spațiului verde al parcului.

Aceste proiecte reprezintă un angajament semnificativ pentru îmbunătățirea calității vieții în cartierul nostru și pentru conservarea patrimoniului cultural și natural al zonei. Prin eforturile noastre susținute și colaborarea cu autoritățile locale, ne dorim să transformăm aceste idei în realitate, astfel încât comunitatea noastră să se bucure de un mediu mai frumos, mai accesibil și mai prietenos. Vom continua să lucrăm împreună pentru a aduce aceste proiecte la viață și pentru a face din cartierul nostru un loc mai plăcut și mai atrăgător pentru toți locuitorii săi.

Cine sunt oamenii cei mai implicați în activitățile grupului? 

Grupul nostru este norocos să aibă zeci de membri activi care contribuie cu entuziasm și dedicare prin voluntariat la diverse proiecte. Acești membri valoroși sunt inima și sufletul acțiunilor noastre, iar la fiecare activitate putem conta pe sprijinul lor constant. Iată câteva dintre persoanele care se implică în mod regulat în proiectele noastre: Vivi, Margareta, Silvia, Aimee, Stela, Elena, Mihaela, Razvan, Dorin, Mihai.

Fiecare dintre acești membri aduce cu sine abilități și interese unice, ceea ce ne permite să abordăm o varietate de proiecte și inițiative cu succes. Cu această echipă unită și implicată, suntem pregătiți să continuăm să facem schimbări pozitive în comunitatea noastră și să construim un viitor mai bun pentru toți locuitorii noștri.

Care sunt subiectele care întârzie să fie rezolvate de autorități? 

Este dezamăgitor să menționăm că instalația de irigare a parcului Circului a avut o istorie de defecțiuni și întârzieri în reparații. Repararea sa în perioada 2013-2014 a fost un pas important pentru menținerea aspectului și a sănătății parcului, însă înțelegem frustrarea că, din păcate, această problemă a revenit și a rămas nerezolvată încă din 2018.

Este esențial să continuăm să exercităm presiune asupra autorităților locale pentru a acționa prompt și a asigura o reparație corespunzătoare a sistemului de irigare. Acest lucru nu doar că ar îmbunătăți aspectul parcului, dar ar și contribui la sănătatea și bunăstarea plantelor și a întregii comunități care se bucură de parcul Circului. Cu sprijinul și mobilizarea cetățenilor, există șanse mai mari ca autoritățile să răspundă mai eficient și să rezolve această problemă cu succes.

Proiect derulat de:

Proiect derulat de CeRe: Centrul de Resurse pentru participare publică în parteneriat cu ActiveWatch, cu sprijinul financiar  Active Citizens Fund România, program finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021. Conținutul acestui material nu reprezintă în mod necesar poziția oficială a Granturilor SEE și Norvegiene 2014-2021; pentru mai multe informații accesați www.eeagrants.org.

*CeRe sprijină grupuri și organizații indiferent de cauzele lor. Nu vom susține însă cauze care contravin valorilor noastre: diversitate, echitate, egalitate, curaj, solidaritate, încredere, democrație participativă